ŽIŽKOV SOBĚ 2010

Ester Starman
Dimír Šťastný

výstava v sídle VZP, Orlická 2, Praha 3: 5. 5. 2010 - 30. 6. 2010
Kurátor výstavy: Vlasta Rydlová

Od 5. května (vernisáž 4.5. v 17.00) vystavují fotografka Ester Starman a fotograf Dimír Šťastný dokumentární snímky z minulých ročníků festivalu Žižkov sobě . Obrázky z nejrůznějších divadelních představení, příprav festivalu, hudebních akcí i doprovodného programu zaplní výstavní prostory v sídle VZP, Orlická 2? Praha 3.

Řadu koncertních momentek Ester Starman i Dimíra Šťastného nejen ze žižkovského Paláce Akropolis můžete potkat při listování mnoha časopisy a novinami. Objektiv Ester Starman je zaměřen především na lidi v různých mezních situacích a neobvyklých prostředích. Její fotografická kariéra začala seriály o drogové závislosti ve spolupráci s nadací Drop IN. Mimo témata sociální se věnovala fotografování kulturních událostí a zejména umělců samotných. Soubor jejích fotografií zahrnuje i obrázky z mnohých divadleních představení Teatr Novogo Fronta. Cesta do slumů, škol a nemocnic v africké Keni postavila Ester Starman do pozice dokumentaristky nelehkých životních osudů chudých obyvatel obřích smetišť na okraji Nairobi. Jako fotografka působila v misi humanistického hnutí Narovinu. V jejích obrazech se nad význam běžných reportážních snímků vyskytuje touha zachytit prchavé okamžiky radosti v očích lidí, žijících v absolutní bídě. Fotografie byly k vidění na mnoha výstavách po ČR.

Dimir Šťastný se kulturní fotografii věnuje již přes 15 let a specializuje se především na hudbu. Z jeho dílny vzešly obaly desek celé řady českých kapel a interpretů. Dlouhou dobu také působil jako fotograf věhlasného souboru Teatr Novogo Fronta. V současnosti změnil žánr a stal se oficiálním fotografem prvoligového fotbalového klubu Bohemians 1905. Retrospektivní výstava obou fotografů, kteří dokumentují festival Žižkov Sobě i letos, vám umožní zavzpomínat se na příjemné chvíle strávené na „žižkaperských“ kulturních scénách v loňském a předešlém roce.