Jan Juránek - STAGECHOES 2015

Jan Juránek

foyer Paláce Akropolis: 1. 10. 2015 - 1. 11. 2015
Kurátor výstavy: Vlasta Rydlová

Magický svět pódií s atmosférou žhavého očekávání, brilantních rytmů, strhujících emocí, pomíjivých světel a bohatých hudebních impresí – to je nikdy nekončící zážitkový kruh Jana Juránka.

Objektiv jako základní výrazový prostředek střídá tradiční štětec, nad formální stránkou dominuje snaha o obsahovou prioritu výpovědi. Autor záměrně nepreferuje žádný hudební žánr s přesvědčením, že Stověžatá již dávno získala auru špičkové světové hudební scény se sofistikovaně naslouchajícím publikem. Nabízená mana je tak zaslouženou odměnou českému nadšenci včetně autora samotného. Výstava prezentuje vlastní pohled na unikátní bilanční vystoupení velkých jmen světové a domácí alternativy, nabízejících pak vnímavějšímu oku permanentní fotografické výzvy. Každý koncert se stává novou inspirací a mnohé z těchto nezapomenutelných hudebních mílníků lze s odstupem času považovat nejen za bilanční, ale především dokumentačně vzácné. Vstup na hudební prkna zpravidla znamená trvalou a nejistou cestu směřující k nadějí, že výraz nezešedne a nestane se pouhou součástí mainstreamového manýrismu. Pro Juránka – fotografa je nová hudební událost vítanou příležitostí k obohacení hudebního fotoarchivu.

Autor je absolvent pražské AVU, malíř, fotograf, avanturista, bonviván, milovník antiky a osamocený obdivovatel industriální historie. Od r.1984 trvale na volné noze.Spektrum zájmů: volná, reportážní, street a výtvarná fotografie, fotokoláž, interiérová výzdoba, tvorba bookletů CD a DVD a merkantilní rešerše. Vlastní fotografie Juránkovi často slouží jako pouhý mezičlánek mezi zdokumentovaným prožitkem a finálním výtvarným záznamem. Trvale ho oslovuje alternativa & underground, rock, world-music a neagresivní hudební styly.

Martin Fryč – výtvarný a galerijní publicista © říjen 2015