UV FILT(E)R - Ute Deutz a Vladimír Kovařík

Ute Deutz
Vladimír Kovařík

foyer Paláce Akropolis: 4. 10. 2014 - 31. 10. 2014
Kurátor výstavy: Vlasta Rydlová

https://www.youtube.com/watch?v=ahpRKlK39YE&feature=youtu.be

Setkali jsme se před několika lety na mezinárodním výtvarném symposiu. V jeho průběhu jsme pracovali vedle sebe a během společných rozhovorů, které se týkaly jak umění, tak i ostatních témat, včetně tzv. “běžného života", jsme zjistili, že máme na mnoho věcí podobné názory.

Podobnost názorů především v oblast umění a designu, nás vedla k tomu, že náš dialog pokračoval i po skončení symposia. Emaily, které jsme si psali, byly jakýmsi ping-pingem – tu odkaz na zajímavou výstavu, tu článek nebo fotka něčeho co jednoho z nás zaujalo – jistě nic mimořádného v dnešní době.

Během uplynulé doby jsme se také několikrát osobně setkali. Přestože to byla krátká a nepříliš častá setkání, náš rozhovor vždy sklouzl k diskuzi o možnosti (spolu)práce na společném projektu. K žádnému konkrétnímu řešení jsme nedospěli, většinou z důvodu časového vytížení jednoho z nás v době, kdy druhý měl čas.

Až po nějaké době, kdy se “TO” objevilo, jsme si všimli, že se více méně vždy objevuje v příloze emailu fotka z mobilu buď jako ilustrace textu nebo prostě jen tak. Tak se, jaksi mimochodem, zjevil náš společný projekt – UV filt(e)r.

Proč UV filt(e)r? To je velmi jednoduché, U je počáteční písmeno jména Ute a V jména Vladimír a filtr / filt(e)r je synonymum pro naše oči / pohledy, kterými “filtrujeme” ty pohledy na okolí, které nám v daný moment přijdou zajímavé natolik, abychom je zaznamenali a poslali severozápadním nebo jihovýchodním směrem. UV filtr je také spojením se světem fotografie – byť ani jeden z nás není fotograf a ani nemáme ambince přesahu do této oblasti.

Tento obrázkový ping pong se stal naším denním rituálem, jeden obrázek jako pozdrav mezi bežným denním programem. Obrázkový ping – pong někdy funguje opravdu jako ping – pong a přichází odpověď, někdy jsou obrázky na sobě nezávislé a občas se stane, že přijdou / jsou odeslány ve stejný moment (velmi vzácně :-)

Někdy je “ping” poněkud enigmatický, klade otázky: co? proč? kde? kdy? byl obrázek pořízen a také otázku jaká má být odpověď – jako “pong" ? nebo bude lepší nový “ping” ?

Ačkoliv náš UV filtr neměl na začátku větší ambice, než je zde popsáno a už vůbec ne ambice jej prezentovat na veřejnosti, vidíte zde výřez, který není řazen ani tematicky ani chronologicky, vždy se však vedle sebe nacházejí dvojice fotografií z jednoho dne.

Věříme, že i v budoucnu si budeme tohoto „ping-pongu“ užívat a zkoumat co? proč? kde? kdy?

Nevnímáme výsledky naší aktivity jako “uměleckou fotografii”, ale spíš jako otázky a odpovědi, poznámky, vtípky……